Životní styl

Základy finanční gramotnosti


Finanční gramotnost, jako téma dnešní doby. Občas si říkám, že hodně lidem chybí a že by možná bylo ke zvážení, věnovat finanční gramotnosti speciální, vlastní předmět ve školách. Finanční gramotnost je vlastně základní dovednost, která nám pomáhá efektivně hospodařit s našimi penězi. Dále také plánovat budoucnost a vyhnout se zbytečným finančním problémům. Na ekonomické škole Vás budou učit motivy držby peněz. Jsou to transakční, opatrnostní a spekulativní. Opatrnostní držba peněz je právě na to, abyste měli nějaké úspory. Může se stát, že se Vám něco rozbije, něco se zničí a Vy to potřebujete koupit.

Peníze

Například pračka může dělat čtvrtinu Vaší výplaty. Tyto situace jsou složité. Je důležité šetřit a mít vždy něco bokem, podle mě je pak člověk i o dost klidnější. Bohužel je spoustu lidí, kteří šetření nedávají velkou důležitost. Když jsem byla mladší, také jsem moc nešetřila. Nyní už to mám naštěstí trochu jinak. Správné zacházení s penězi totiž začíná u schopnosti rozlišit, co potřebujete a co si přejete. Potřeba vs. přání. Je dobré mít rozpočet, díky kterému budete mít přehled o tom za co, a proč utrácíte. Je dobré udělat si nějaký plán.

Peníze

Kolik dělají fixní výdaje, kolik ty variabilní (cca), kolik si můžete ušetřit a popř. zda si můžete koupit něco, co Vám udělá radost. Ukládání si určité části příjmu na spoření je super a může to být prvním krokem k finanční nezávislosti. Důležité také je, pokud máte nějaké úvěry, či dluhy, je pochopit jak fungují. Chápat kolik, když si půjčíte, jaký je úrok, tedy kolik vrátíte. Zda se Vám to trochu vyplatí. Jak dlouho budete splácet, a co se může stát, když to splácet nezvládnete. Mít vždy plán B. Neříkám, že je špatná půjčka, říkám, že existuje půjčka, která je více výhodná a která výhodná není vůbec. Je důležité se zajímat a také vzdělávat.

You may also like...