Nejdříve si řekněme o tom, o co se vlastně jedná. Jak se na první pohled může zdát a co také napovídá samotný název tohoto stylu, jde bezesporu o interiér zařízený na základě inspirace Bruselem. Pravé vysvětlení je ale úplně jiné. S tímto městem samozřejmě co dočinění má, ne ovšem v tomto smyslu. Název vznikl účastí naší země (tehdy ještě Československa) na světové výstavě EXPO v Bruselu, jež se konala roku 1958, a na níž jsme byli velice úspěšní právě díky pavilonu, který byl zařízen v tomto uvolněném a veselém stylu. Lidé si po této události styl doslova zamilovali, hlavně proto, že do tehdejší nelehké doby přinášel rozjasnění, odlehčení a celkovou svěžest a lehkost.
Velice hojně se tak uplatňovaly pastelové a syté barvy na nábytku a doplňcích, které krásně kontrastovaly s nejčastěji bílými zdmi. Nábytek se začíná formovat do oblých, asymetrických a celkově originálních tvarů a podob, jež byly ale na druhou stranu velice elegantní a vytříbené. Barvy byly doprovázeny geometrickými tvary a velice hojně se využívaly materiály jako plast, sklo, koženka, lepená dýha nebo třeba ohýbaný kov do nejrůznějších tvarů. Lustry připomínaly svým vzhledem talíř a komody naopak představovaly celkové odlehčení, aby interiér nepůsobil přeplácaným dojmem. Proto se přistupovalo k jednoduchým často obdélníkovým podobám, jež ale byly velice praktické, protože oplývaly velkým úložným prostorem.
I když se jednalo o styl 50. a 60. let minulého století dnes se opět vrací do módy a lidé jej buď milují nebo naopak. Za tyto kousky, které rozhodně nejsou originály, zaplatíte v obchodě s nábytkem nemalou cenu. Objevíte-li doma ještě staré kousky v tomto retro stylu například po svých babičkách, jedná se s velkou pravděpodobností o sběratelské kousky. Rozhodnete-li se jej zachránit a vdechnout jim znovu nový život můžete si být jistí, že vaše bydlení v bruselském stylu krásně oživí a dodají mu šmrnc.